Dolce vita, Dél-Európa egy magyar lány szemével

Kalandozások Andalúziában – Granada ékköve: a meseszép Alhambra – 1.rész

Granada

Granada már a paleolitikus idők óta lakott terület. A város mai elnevezése az araboktól származik, akik a VIII. században megrohanták a félszigetet. Ez volt az utolsó muszlim város, mely 1492-ben a katolikusok kézre került, Kasztíliai Izabella királynő és férje, Aragóniai Ferdinánd vezetésével.

DSC02252

Granada a “Sierra Nevada” lábainál terül el, Spanyolország legmagasabb hegyláncolata előtt. Legmagasabb csúcsa, “Mulhacén” 3482 méteres magasságba emelkedik.

sierra-nevada-parque-nacional780Washington Irving romantikus regénye, Az alhambrai mesék (1832) (http://pinkmonkey.com/dl/library1/irvng001.pdf) vezette fel a várost először az idegenforgalmi térképre, és a kedvelt dombtetőn díszelgő palotaegyüttes ma már évente több mint 2 millió látogatót vonz, ezáltal azt Spanyolország leglátogatottabb műemlékévé téve. Annyira népszerű, hogy jegyet is elővételben érdemes ( kötelező)  megvenni, ha nem akarunk úgy járni, hogy aznapra már nem kapunk jegyet: http://www.ticketmaster.es/nav/landings/en/mucho_mas/entradas_alhambra/index.html?utm_campaign=ADS-Houses-Alhambra-LBS&utm_source=adserver&utm_medium=banner

A Nasrid palotába egy meghatározott időpontban tudunk belépni, ami a jegyünkön fel lesz tüntetve. Ha mondjuk 14:00 van ráírva, maximum 14:29-ig tudunk vele belépni, úgyhogy érdemes erre nagyon odafigyelni, mert a jegy nem olcsó. A bejárattól kb. 20percre található a Nasrid palota, úgyhogy ennek fényében kalkuláljunk.

ticket

“Az Alhambrát a Sabica hegy természetesen kialakult platóján építették fel, melyet az alatta fekvő, eredetileg zsidó településtől, az Albaícintől egy mély szakadék és a sebes folyású Darro folyó választanak el. A mintegy 13 ha kiterjedésű területet a mórok uralmuk évszázadai folyamán teljes mértékben beépítették, mely az erődön és a fejedelmi paloták és a hozzá kapcsolódó udvarokon, kerteken kívül, magában foglalták az élénk piaci élettől lüktető  medinát is, annak mintegy 2000 lakójával. Az Alhambra egy város volt az erődítmény 2 km hosszúságot kitevő falain belül. A védőfalakon  30 , ma már részben elpusztult torony helyezkedett el.” A lélegzetállítóan szép épületegyüttes 1248 és 1354 között épült Al Ahmar regnálása idején. Qa’lat al-Hama = Alhambra a vörös vár, nevét falairól kapta a 13.század derekán, melyet az építéséhez felhasznált helyszínen nyert, vasat tartalmazó, ezért vörös színezetű nyersanyag idéz elő.

64541_10152411976215641_1662753226_n

A mórok uralma egyidejűleg hozta magával a tudományok, a kultúra és a kereskedelem felvirágzását. Ők nagymértékben fejlesztették a mezőgazdaságot és az öntözés rendszerét, melyek közül néhány a mai napig látható. Meghonosították a narancs, a citrom, a mandula, a rizs, a cukornád termesztését és a papírt Spanyolországban. A mórok által tanúsított vallásos tolerancia megengedte a zsidók, keresztények és mohamedánok egy közösségben való együttélését.

aaaaaaaaaaa

Erődítménye az Alcazaba, a komplexum legrégebbi része, melynek tornyaiból csodás kilátás nyílik Granada városára. Ma már nem az eredeti Alhambra látható: V. Károly lebontatott egy épületet, hogy helyére palotát építtessen magának, majd 1812-ben a távozó francia megszállók felrobbantották a komplexumot. A 19. században megkezdődött a restaurálás, amely jelenleg is folyamatban van.

Letölthető térkép: http://www.alhambra-patronato.es/fileadmin/PAG/educacion/descargas/PLANO_INGL.pdf

Múzeum: http://www.alhambra-patronato.es/fileadmin/PAG/educacion/descargas/Folleto_Museo_Alhambra_ing.pdf

Egyéb hasznos, letölthető információk: http://www.alhambra-patronato.es/fileadmin/PAG/educacion/descargas/Tour_Landscape_Urban_Environment.pdf

Bónusz tipp: San Nicolas kilátóhely / Mirador de San Nicolas

Talán a legszebb kilátás  a városra, az Alhambrára és a Sierra Nevadára innen nyílik. A kilátóhely Albaicin városrészben található, tökéletes helyszín a naplemente megnézésére, egy jó kis beszélgetéshez.

DSC02370

san-nicolas3

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!