A Puerta del Soltól az Opera megállóig a Calle Mayor-on érdemes sétálni, mert a 2. vagy 3. utcánál balra lefordulva pár lépés után már a Plaza Mayor-on találjuk magunkat. A 120×90 méteres Fő tér 1690-ben épült.
Egy városfal mentén lévő vizes árok helyére építették, hasonlóan a bécsi Graben-hez. A tér a maga idejében igen csak multifunkcionális volt, mert a kivégzéstől a szentté avatáson át a bikaviadalig számos “program” közül választhattak az érdeklődők. Vasárnap reggelenként a szent inkvizíció mutatott be eretnek égetést, délután bikaviadal szórakoztatta a helyben összegyűlteket, majd a nap zárásaként következett az esti szentmise…Az árnyékos éjszaki oldalon voltak a királyi család erkélyei, a többit pedig jó pénzéért bérbe adták tulajdonosaik, ahogy teszik ezt ma a monacóiak a F1-es futamok idején.
Manapság is sokféle kulturális(abb) eseményeknek ad otthont, rendkívül népszerű hely a helyiek, és a turisták körében is. Az árkádokban éttermek, bárok, és üzletek találhatók. Építése 1617-ben kezdődött, de a mai Fő tér az 1790-es évekből származik, egy nagy tűzvész utáni újjáépítés eredménye. Felépítésében, építészetében hasonlít a párizsi Place des Vosges-hez. A tér leghíresebb épülete a Casa de la Panaderia – 1590-ben épült, jelenlegi formáját a tűzvész után, 1790-ben nyerte el. A tér központjában III. Fülöp király bronz lovasszobra áll.
Auto de fe en la Plaza Mayor de Madrid, de 1680 – Francisco Rizzi (1614-1685) (Prado Múzeum, Madrid)
Eljutás: 2-es metró: Retiro, 9-es metró: Ibiza megálló.
Az Opera megállónál megpillanthatjuk a Palacio Real-e (https://dolcevitainnapoli.cafeblog.hu/2014/07/05/madrid-helyek-melyeket-latnod-kell-palacio-real-kiralyi-palota/) melletti Almudena katedrálist.
Talán kevesebben tudják, hogy Madrid csak egy II. Fülöp 1561-es rendelete után vált fővárossá és hosszú időnek kellett eltelnie, hogy ennek a címnek meg is tudjon felelni, mert pl. nem volt katedrálisa. Azonban a cím elnyerése után sem kapkodták el a dolgot, mert a kivitelezés csak 1879-ben kezdődött meg. Az építkezés lassan haladt, az 1930-as években, a polgárháború következtében teljesen le is állt. A neogótikus, 104 m hosszú, 76 m széles katedrálist végül 1993-ban II. János Pál pápa szentelte fel, de 1999-ig folytak még építési munkálatok.
Eljutás: 2-es metró, 5-ös metró: Opera állomás.
Cím: Calle Bailén, 10, 28013.
Belépőjegy (2014): Becsületkassza
Nyitva tartás: 09:00-20:30.
A Palacio Real-étól éjszak felé sétálva eljuthatunka Templo de Debod-hoz, mely “egy ősi egyiptomi templom, Egyiptom 1968-ban adományozta Spanyolországnak.
A Debod, melynek az építése Kr. e. 2. században kezdődött el, eredeti helyén árvíz áldozata lett volna. Egy duzzasztógát építése miatt 1960 és 1970 között számos egyiptomi építményt az a veszély fenyegette, hogy árvíz áldozatává válik. A spanyol kormány ekkor segítséget nyújtott az értékes egyiptomi építmények biztonságos helyre való szállításában. Ezért hálából az egyiket, a Debod templomot, Spanyolországnak ajándékozták, ezzel Spanyolország az egyik a világ három, Egyiptomon kívüli országa közül, ahol ilyen építmény található. Ma Madrid egyik legszebb parkjában, a Parque de la Montanaban található. Érdemes inkább este idelátogatni, kivilágítva sokkal szebb!”
Eljutás: 3-as, 10-es metró: Plaza de Espana megálló.
Cím: Paseo del Pintor Rosales, 2, 28008
Kommentek