Nápolyról mindenkinek csupán pár dolog jut az eszébe: pizza, maffia, vulkán, szemét. Valójában ennél sokkal több ez a város és bár a mai bejegyzésem éppen az árny oldalairól szól, legyetek türelemmel és megmutatom azt a híres dolce vitát is. A blogom célja, hogy a lehetőségekhez képest egy objektív képet nyújtsak és ne csak a csöpögős, “ittmindenjobb” vagy éppen az ellenkezőjéről írjak.
Először is szeretnék helyreigazítani egy félreértést. Magyarországon, de szerintem Európa nagy részén használják a “maffia” szót általánosan az olasz bűnözőkre, pedig csak a Cosa Nostra-t nevezik errefelé maffiának és például ami Nápolyban van, az a Camorra. Számos szervezet hálózza be egész Olaszországot, különböző nevekkel: Miraglia (Lazio,Lombardia), Cosa Nostra (Szicília), Camorra (Campania), ‘Ndrangheta (Calabria), Sacra Corona Unita (Puglia), Stidda (Szicília), Basilischi (Basilicata), és Anonima sequestri (Szardínia).
A Camorrán belül több család tartja kézben az itteni élet szinte minden részét. Mert igen, nemcsak a drog-prostituáltak a fő érdeklődési kör, hanem minden amiből pénzt lehet szerezni. Itt van például a szemét kérdése. Miért nem oldódik meg? Először is, aki nem tudná, olyan jó 10-15 évvel ezelőtt észak-olaszok és számos nyugati ország súlyos millió eurókat fizetett azért az itteni “vállalkozóknak”, hogy az a bizonyos szemét “eltűnjön”..De vajon hova lett?
Nos, a képen látható egy domb, szemétből…Gondoljunk bele, hogy vannak helyek, ahol a hasonló eredetű dombokon zöldséget termesztenek; így már is érezzük, hogy mekkora probléma már ez önmagában a talajvíz szennyezése mellett. Mondanom sem kell, hogy itt sohasem iszok csapvizet és nagyon meggondolom, hogy hol vásárolok és mit.
A másik “megoldás” a szemétégetés, mely már sok ezer ember életébe került. Azonban véletlenül se gondoljuk, hogy a nápolyiak ülnek a babérjaikon. A lent látható plakát több, mint 100000embert mozgatott meg, akik egy békés tüntetés keretében vonultak a Piazza Dantetól egészen a Castel Nuovoig. A békés tüntetések minden hónapban ismétlődnek, egészen addig, amíg törvényileg nem büntetik az égetőket. A mérgező füst okolható a növekvő rákos és egyéb furcsa megbetegedésekért. A temetőben már külön rész van, ahol a füst következtében valamilyen betegségben meghalt gyerekek fekszenek.
A bűnszervezet egyéb fő területei közé tartozik az úthálózat, a rablások, építkezések, hogy csak néhányat említsek. Nápolyi épületek 70%-nál komoly problémák merülnének fel, ha valaki a nemlétező vagy hamisított építkezési engedélyek kérdését kezdené bolygatni. Számos közülük pont a Vezúv alatt áll.
Az utak nagyon hasonló szellemben épülnek, mint itthon: építsünk minél gyengébb minőséget, hogy pár éven belül ismét pénzt kapjunk, hogy helyrehozzuk…Azonban a városi fizetős kapu már engem is meglepett. Olyat már láttam, hogy a városok határán van ilyen, Franciaországban is, de azt már igazán arcátlanságnak tartom, hogy ha valaki Vomero-ba akar menni például, 95centért meg is teheti. Ha hazamegy, akkor ismét 95cent. Ha teszem azt minden nap át kell haladni a kapun, mert a gyerek odajár iskolába, akkor egy átlagos 30napos hónapban az már kb.29euró (1euró kb.300ft), üzemanyag és minden egyéb költség nélkül. Nem is beszélve a városok határán lévő 2eurós be-és kilépésről.
A családok az egyes “érdeklődési köröket” felosztották egymás között és ha valaki megsérti a másik hatáskörét, akkor jön a filmekbe illő piff-puff-dirr-durr.
Aki jobban megszeretné ismerni a szervezetet, annak melegen ajánlom a 2008-ban megjelent Matteo Garrone filmjét, a “Gomorrah”-t. ( http://www.criterion.com/films/1590-gomorrah, http://www.youtube.com/watch?v=hmJLT7R7iZc ) illetve a GEO Magazin alábbi cikkét: http://www.geo-magazin.hu/nepek-es-kulturak/napoly-a-camorra-varosa?page=1
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: